
Zęby mądrości – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć
Zęby mądrości, częściej fachowo nazywane ósemkami są kłopotliwe i nie zawsze zostają z nami do końca życia. O tym, jakie są objawy ich wyżynania się oraz kiedy lepiej udać się z wizytą do stomatologa przeczytasz w tym artykule.
Zęby mądrości nie mają za wiele wspólnego z tym, że po ich wyrżnięciu się, nasz wskaźnik IQ wzrośnie. To tak naprawdę pozostałości szczątkowe, które w wyniku ewoluowania człowieka nadal za nami „chodzą” i tym samym sprawiają coraz więcej kłopotów.
Wielu pacjentów zgłasza się do stomatologa z potwornym bólem, spowodowanym krzywym wyżynaniem się tych zębów lub ranieniem policzka wewnętrznego. To powoduje, że w wielu przypadkach trzeba je chirurgicznie usunąć, by nie zarażały próchnicą innych zębów oraz, by nie powodowały wad zgryzu. Każde z zagadnień omówionych powyżej, przedstawimy teraz w szczegółowy sposób.
Dlaczego rosną nam zęby mądrości?
Na samym początku warto wspomnieć, że ósemki nie pojawiają się u każdego człowieka. W dużym stopniu to, czy my będziemy mieli z nimi do czynienia, czy też nie zależy od tego, czy w naszych dziąsłach pojawiły się zawiązki i nasza szczęka ma wystarczająco dużo miejsca na te zęby. Dlaczego rosną? Kiedy nasi Przodkowie jadali nie przetworzone posiłki, potrzebowali więcej kości do ich odpowiedniego rozgryzienia. Te ostatnie zęby były im potrzebne do dobrego rozdrabniania pokarmów.
Jakie są objawy wyrastania ósemek?
Ósemki pojawiają się między 17, a 25 rokiem życia, choć nie jest to regułą. Przede wszystkim w trakcie ich wyżynania się, pojawia się ból dziąsła, często towarzysząca mu opuchlizna policzka lub miejsca, z którego wyżyna się ósemka. Kolejny symptom to również gorączka, często bóle głowy i migreny.
Kiedy warto udać się do stomatologa?
W większości przypadków, zęby mądrości musimy chirurgicznie usunąć. Powodów jest wiele. Ząb może rosnąć krzywo, co z kolei albo zrani policzek od strony wewnętrznej albo spowoduje wadę zgryzu. Dezeli ból jest nie do wytrzymania i utrudnia nam normalne funkcjonowanie musimy, jak najszybciej udać się do stomatologa, który stwierdzi, co dalej.
Dlaczego ósemki są tak kłopotliwe?
Ich usytuowanie na końcu żuchwy sprawia, że nie mamy możliwości dokładnego ich wyczyszczenia szczoteczką, czy nitką dentystyczną. Dlatego, często pojawia się na nich próchnica, którą trudno usunąć i zaraża ona zdrowe zęby.