
Czy hirudoterapia jest przeznaczona dla każdego?
Terapia ta obciążona jest wieloma mitami. Jednak jej skuteczność jest znana jeszcze z czasów starożytnych. Leczenie pijawkami dla wielu wciąż kojarzy się z upuszczaniem „złej krwi”. Obecnie jest to jeden z bardzo skutecznych sposobów na poprawianie kondycji całego organizmu oraz wspomaganie walki z różnymi chorobami.
Leczenie pijawkami opiera się na przykładaniu ich do ciała pacjenta w odpowiednich miejscach. Tego typu terapia jest skuteczniejsza ze względu na wprowadzanie substancji zdrowotnych wprost do chorych organów czy układów człowieka. Dzięki czemu reakcja organizmu jest natychmiastowa.
Związki zdrowotne – czyli?
Pijawki swoje zdrowotne właściwości zawdzięczają hirudozwiązkom umiejscowionym w ich gruczołach ślinowych. Żyjątka przyczepiając się do ciała pacjenta, wgryzają się w skórę i wprowadzają lecznicze substancje do organizmu, w zamian pobierając krew. Obecnie rozpoznanych, ale jeszcze nie sklasyfikowanych hirudozwiązków jest 110.
Wśród nich można wyróżnić: aparyzę (polepszająca płynność krwi oraz zmniejszającą jej lepkość), hirudynę (działającą przeciwzakrzepowo), hementynę (rozbijającą powstałe zakrzepy) oraz gilatynę (działającą antyprzerzutowo).
Najczęściej stosowane techniki hirudoterapii
Hirudoterapia jest dostosowywana do potrzeb oraz stanu pacjenta. Stąd występują jej różne rodzaje w zależności od leczonych układów, organów lub miejsc w ciele chorego. W większości przypadków stosowana jest terapia miejscowa oraz hirudokompleksoterapia.
Leczenie miejscowe polega na przykładaniu pijawek do konkretnego, chorego miejsca w ciele pacjenta. Dzięki temu hirudozwiązki są bezpośrednio wprowadzane do leczonej części organizmu osoby poddawanej terapii. Natomiast hirudokompleksoterapia opiera się na umiejscowieniu kilku pijawek w odpowiednich miejsca na ciele pacjenta, tak aby żyjątka oddziaływały na kilka organów bądź układów jednocześnie.