human eye close-up photography

Suche oko? Sprawdź, jak go uniknąć

Zimą oczy są szczególnie narażone na podrażnienia. Centralne ogrzewanie, sztuczne światło, suche powietrze i częste wystawienie na niekorzystne czynniki atmosferyczne jak wiatr i mróz – te wszystkie czynniki mogą wpłynąć na wysuszenie oczu albo wywołać nadmierne łzawienie. Sprawdź, jak uniknąć tych nieprzyjemnych objawów.

Jeśli masz pracę biurową i dużo czasu spędzasz przed ekranem komputera, telewizora albo smartfonu, należysz do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na zespół suchego oka. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów z nim związanych, stosuj się do tych zasad.

Nawilżaj oczy – pij wodę i stosuj krople na suche oko

Możesz to robić na dwa sposoby – używając środków nawilżających, na przykład krople na suche oko(czyli krople nawilżające oraz żele nawilżające) oraz nawadniając się od wewnątrz, czyli pijąc 1,5-2 litry wody dziennie. Nawadnianie organizmu pomoże ci nie tylko uniknąć objawów suchego oka, ale także pomoże w profilaktyce bólów głowy, wspomoże przemianę materii i przyczyni się do polepszenia ogólnej kondycji organizmu. Jeśli chcesz stosować krople na suche oko upewnij się, że stosujesz odpowiedni specyfik. To bardzo ważne, aby były to krople do oczu nawilżające, a nie na przykład krople na zaczerwienione oczy. Te ostatnie mogą zwiększyć ciśnienie w gałce ocznej, a to tylko pogorszy twój stan. Krople na suche oko powinny mieć działanie nawilżające i mieć skład oparty na przykład na lipidach bądź kwasie hialuronowym.

Ograniczaj czas spędzany przed ekranem

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym wzrokiem i unikać podrażnień oczu, musisz ograniczyć czas spędzany przed ekranem telewizora, komputera czy smartfonu do niezbędnego minimum. Choć nie zawsze możesz mieć wpływ na to, ile czasu spędzasz przed ekranem w pracy, to twój czas wolny możesz zaplanować w taki sposób, aby spędzać go aktywnie, na świeżym powietrzu i bez udziału urządzeń elektronicznych. Jaką przybrać strategię w momencie, gdy jesteś zmuszony spędzać 8 godzin dziennie w pracy biurowej? Na każdą godzinę przed ekranem komputera powinno przypadać kilka minut przerwy. Pozwoli to odpocząć oczom i uniknąć dyskomfortu związanego z ich przesuszeniem. Pomoże także wywietrzenie pomieszczenia oraz stosowanie nawilżaczy powietrza.

Jadłospis dla oczu

Na stan swojego wzroku możesz korzystnie wpłynąć nie tylko stosując krople na suche oko oraz pijąc dużo wody. Jeśli zależy ci na wielotorowym działaniu, wzbogać swoją dietę o produkty korzystne dla zdrowia oczu – kwasy Omega 3 oraz witaminę A. Witamina A wpływa bardzo dobrze na zdrowie oczu, skóry i paznokci. Znajdziesz ją w wątróbce, marchewce, batatach oraz dyni. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 natomiast wprowadzisz do jadłospisu wykorzystując tłuste ryby (makrela, łosoś) oraz tłuszcze roślinne (na przykład olej lniany).

two men facing each other while shake hands and smiling Previous post Negocjacje z windykatorem – skuteczna spłata zadłużenia
woman's face Next post Licówki porcelanowe czy kompozytowe?