woman's face

Licówki porcelanowe czy kompozytowe?

Licówki są przeznaczone dla osób, które zmagają się z problemem żółtych lub/i krzywych zębów. Końcowy efekt jest uzależniony od materiału, z jakiego są one wykonywane. Jak więc się pozbyć niedoskonałego uzębienia? Czy licówki są dobrym rozwiązaniem?

Licówki na zęby występują w formie cienkich płytek mocowanych za pomocą specjalnego kleju na wargowej stronie zęba. Zazwyczaj służą wyeliminowaniu niedoskonałości estetycznych, m. in. zmiany odcienia, odbudowy zęba, wyrównaniu wysokości czy ujednoliceniu kształtu.

Licówki są różne, stąd dzieli się je na kilka rodzajów. Wśród nich są: akrylowe, ceramiczne, pełnoceramiczne, kompozytowe i porcelanowe. Dobierane są one pod względem możliwości portfela chorego oraz wytrzymałości płytek. Najczęściej wybierane są licówki kompozytowe i porcelanowe.

Pierwsze mogą być wykonywane z różnych tworzyw. Licówki kompozytowe wyglądają sztucznie, a to ze względu na ich jednolity odcień. Materiały, z których są one wykonywane nieco szybciej ulegają przebarwieniom. Ponadto mogą być zakładane już w czasie pierwszej wizyty u dentysty. Wykorzystywane są w celu zamaskowania diastemy, odtworzenia tkanki zęba oraz korekcji kształtu.

Licówki porcelanowe są znacznie trwalsze i bardziej elastyczne. Ponadto trudniej ulegają przebarwieniom, np. osadzaniu się kamienia nazębnego. Podczas zabiegu łączone są na stałe z zębem. Produkt jest wytwarzany z masy porcelanowej.

Zazwyczaj licówka jest dobierana pod względem możliwości portfela osoby zainteresowanej zastosowanie zabiegu. Jej koszt uzależniony jest od tworzywa, z jakiego wykonywane są płytki na zęby. Warto jednak wiedzieć, że to rozwiązanie jest tańsze niż zamocowanie korony.

Dbałość o uzębienie jest bardzo ważne, szczególnie dla osób, które są aktywne społecznie. Należy więc dobrze wybrać profesjonalistę oraz gabinet stomatologiczny, w którym zostanie podjęte leczenie czy uzupełnianie ubytków.

human eye close-up photography Previous post Suche oko? Sprawdź, jak go uniknąć
shallow focus photography of books Next post Jak szybko nauczyć się angielskiego?