doctor holding red stethoscope

Rodzaje terapii pijawkami medycznymi

Terapia za pomocą pijawek leczniczych jest coraz bardziej popularna, a to ze względu na przynoszone przez nią efekty. Hirudoterapia może być stosowana zarówno przy zaawansowanych stadiach poważnych chorób, jak i do polepszania kondycji organizmu.

W zależności od potrzeb organizmu oraz chorób pacjenta prowadzone są różne rodzaje terapii. Leczenie pijawkami  jest wykorzystywane u osób w różnym wieku.

Kuracja miejscowa

Technika leczenia miejscowego za pomocą pijawek jest jedną z najczęściej stosowanych terapii. Żyjątka układane są bezpośrednio w miejscu, które ma być poddane kuracji. Dzięki czemu związki, które trafiają do organizmu człowieka są ukierunkowane na konkretny organ. Substancje produkowane w gruczołach ślinowych pijawek m. in. rozszerzają naczynia krwionośne i pomagają w przenikaniu pozostałych hirudozwiązków przez błony komórkowe.

Kompleksowa terapia

Kolejnym rodzajem hirudoterapii jest hirudokompleksoterapia. Jest to kuracja, która łączy w sobie leczenie kilku miejsc lub układów jednocześnie. Jej zadaniem jest zintensyfikowanie i przyspieszenie działa substancji wprowadzanych do organizmu człowieka razem ze śliną pijawki. Hirudokompleksoterapia jest wykorzystywana m.in. podczas hamowania procesów starzenia czy leczenie miażdżycy.

Inne sposoby wykorzystania hirudoterapii

Oprócz tych dwóch bardzo popularnych rodzajów hirudoterapii stosowane są również inne, które oddziałują na mniej oczywiste miejsca w organizmie człowieka. Hirudoneuroterapia wpływa na układ nerwowy człowieka poprawiając jego funkcjonowanie i wzmacniając. Hirudoenergoterapia odpowiada za strefy energetyczne w ciele człowieka. Dzięki niej osoba poddawana kuracji nabiera sił witalnych i poprawia się jej samopoczucie. To tylko kilka z wielu możliwości i korzyści, jakie niesie ze sobą leczenie za pomocą pijawek medycznych.

gray and black laptop computer on surface Previous post Laptop do pracy zdalnej – jaki powinien być?
two gift boxes on floating shelf Next post Ucz się języków obcych i Ty