photo of assorted-color thread spool lot

Kryteria doboru tkanin do produkcji odzieży

Tkaniny dzielimy ze względu na skład i na gramaturę. W zależności od pochodzenia włókien mamy włókna naturalne: roślinne (len, bawełna) i zwierzęce (wełna, kaszmir, merino), włókna sztuczne (wiskoza, bambus) i włókna syntetyczne, wytwarzane w całości przez człowieka (akryl, poliamid, elastan). Gramatura wpływa na grubość i sztywność tkaniny, a splot na fakturę. Innych tkanin użyjemy do uszycia bluzki czy koszuli, a innych do wieczorowej sukni. Najbardziej popularnym materiałem do uszycia spodni jest dżins.

Pierwsze kryterium doboru – z czego zrobiona jest tkanina?

Bez względu na to, czy szyjesz czy nie, powinieneś wiedzieć, jakie rodzaje tkanin są używane do produkcji odzieży, którą nosisz. Ubranie jest jak druga skóra i bez tej wiedzy możesz kupić coś, z czego noszenia szybko zrezygnujesz.

Tkaniny dzielimy ze względu na skład i na gramaturę. W zależności od składu mamy tkaniny naturalne, sztuczne i mieszane. Włókna naturalne to włókna pochodzenia zwierzęcego – jak wełna owcza, alpaka, kaszmir, merino, lub roślinnego jak len, bawełna. Syntetyki, np. akryl, poliester, spandex, poliamid, są wytwarzane w całości przez człowieka. Włókna sztuczne wytwarzane są z celulozy, a więc można powiedzieć, że są częściowo naturalne. Najbardziej popularnym włóknem tego typu jest wiskoza, przewiewna, mało gniotąca i przyjemna w dotyku. Ostatnio modne staje się inne włókno sztuczne – włókno z bambusa.

Generalnie lepiej czujemy się w tkaninach z włókien naturalnych, ale włókna syntetyczne też są potrzebne, np. dodatek elastanu czyni dżinsy mniej podatnymi na rozwlekanie. Jest jeszcze rodzaj splotu; tkanina jest tkana i lepiej trzyma kształt, podczas gdy dzianina tworzy oczka i jest rozciągliwa.

Drugie kryterium doboru – co chcemy z niej uszyć?

Bluzki i koszule szyje się najczęściej z bawełny i z wiskozy. Doskonałe na koszule tkaniny bawełniane posiadają różne sploty, które wpływają na ich jakość. Popelina jest elegancka, ale łatwo ulega zagnieceniom. Ciekawą fakturą wyróżniają się tweed oraz oxford. Satyna pięknie się mieni i będzie wspaniałym materiałem na koszulę wieczorową.

Najlepszym i chyba najbardziej popularnym materiałem na spodnie jest dżins. Na spodnie wizytowe doskonała będzie wełna, mieszanka poliestru i wełny, a na lato len lub bawełna lub ich połączenia.

Sukienki muszą dawać swobodę ruchu – bawełna, wełna, wiskoza będą na nie idealne. Wyjątkiem są suknie balowe, które często szyje się ze sztywnej i szeleszczącej tafty. Wykonana z naturalnego jedwabiu, jest bardzo dekoracyjna.

white and black bottles on brown wooden shelf Previous post Trwały manicure
woman in gray sports bra and gray leggings doing push up Next post Jak zacząć ćwiczyć?