Wypoczynek indywidualny

Na pozór sprawa udziału w tym wypoczynku jest prosta. W praktyce wyłania się jednak często wiele trudności. Aby ich uniknąć, by wypoczynek był przyjemny, zdrowy i w miarę najtańszy, trzeba do niego poczynić wiele przygotowań. Między innymi należy stopniowo załatwiać następujące sprawy:

• stosunkowo wczesne ustalenie terminu urlopu, dostosowanego do możliwości zakładu pracy oraz osób towarzyszących

• odkładanie na książeczkę PKO oszczędności na wczasy

• wcześniejsze, listowne lub osobiste, zarezerwowanie wczasów FWP, PTTK, kwatery prywatnej czy domku campingowego, opłacenie wczasów lub przesłanie zaliczki itp.

• zaopatrzenie się w wydawnictwa o danej miejscowości, zorientowanie się jakie są w niej obiekty (korty, basen, teatr, lokal dansingowy, plaża, jezioro, sklepy, gospoda itp.), od czego uzależnione jest zabranie ze sobą odpowiedniego sprzętu czy produktów żywnościowych i innych

• gromadzenie (kupowanie lub wypożyczenie) ubioru i sprzętu potrzebnego do danej formy wypoczynku oraz wieku i zainteresowań (obuwie, okrycie przeciwdeszczowe, sprzęt plażowy, termos, latarka, piłka, karty brydżowe, apteczka)

• sprawdzenie ważności dowodu osobistego, legitymacji związkowej i PTTK, karty pływackiej i wędkarskiej oraz zawiadomienie poczty o wyjeździe (lub ustalenie pełnomocnictwa do odbioru przesyłek).

Można tu jeszcze pisać o zabezpieczeniu mieszkania, ubezpieczeniu w PZU, wcześniejszym wykupieniu biletu komunikacyjnego itp. Są to jednak sprawy tak oczywiste, że każdy o nich pamięta. Pragnę tylko podkreślić, że jeżeli urlop ma być „majstersztykiem”, wielkim przeżyciem i skuteczną regeneracją sił, musi być systematycznie przygotowywany, trzeba go dobrze dopracować. Poza tym słuszna jest też zasada, by najpierw być kilkakrotnie na zorganizowanym wypoczynku (np. wczasy PTTK czy FWP, wyjazdy na wypoczynek świąteczny), co później ułatwi organizowanie wypoczynku indywidualnego.

Podobne wpisy