Okolice Jeziora Żarnowskiego

DOMATOWO. Wieś w pobliżu której znajdują się duże głazy narzutowe — „Diabelski Kamień” i „Boża Stopka”, wymieniana w dokumencie Mściwoja II z 1281 r. PKS Do-matówko (2 km).

DOBRE. Jezioro przy trasie Wejherowo—Krokowa, nad którym w 1462 r. (oraz koło pobliskiego Swiecina) rozegrała się słynna bitwa z Krzyżakami. Nad jeziorem miejsce wypoczynku świątecznego. PKS Tyłowo (na żądanie).

KROKOWA. Duża wieś i PGR. Wzmiankowana w 1288 r., dawna własność rodu Krokowskich, którzy ulegli germanizacji. W 1598 r. zatrzymał się tu na krótko Zygmunt III Waza. Warto zwiedzić otoczony fosą zamek z XVI—XIX w. oraz park z „Aleją Filozofów”. Gospoda, sklepy, poczta. PKS, PKP.

NADOLE. Wieś rybacka na zachodnim brzegu Jez. Żarnowieckiego. W okresie międzywojennym była to jedyna po tej stronie jeziora wieś należąca do Polski (przyłączono ją do Polski na skutek patriotycznej postawy jej mieszkańców). Kwatery prywatne, PKP Toliszek (3 km).

SŁAWOSZYNO. Wieś na trasie Karwia—Krokowa, w której urodził się w 1817 r. Florian Ceynowa — lekarz, twórca regionalizmu kaszubskiego, etnograf, językoznawca, uczestnik powstań 1846, 1848 i 1863 r. (patrz hasło: Sianowo). Dom Kultury im. F. Ceynowy, sklep. PKS, PKP.

ŚWIECINO. Wieś i PGR, w pobliżu której 17 1X 1462 r. wojska hetmana Piotra Dunina pokonały o wiele liczniejsze oddziały krzyżackie (poległo ok. 2000 Krzyżaków oraz ich dowódca — Fritz Rawnecke). Przy szosie Wejherowo— Krokowa pomnik 500-lecia tej bitwy. PKS.

ŻARNOWIEC. Duża wieś wzmiankowana w 1215 r., nadająca się do wypoczynku w kwaterach prywatnych. Zwiedzanie: kościół i klasztor z XIII—XIV w., o bogatym wyposażeniu (ornaty o motywach kaszubskich, rzeźby, obrazy, barokowe ołtarze i stalle). Na wschodnim brzegu Jez. Żarnowieckiego (3 km od wsi) znajduje się grodzisko i punkt widokowy — Zamkowa Góra (95 m n.p.m.). Jezioro ma charakter rynnowy, przepływa przez nie rz. Piaśnica wpadająca do odległego Morza Bałtyckiego. Powierzchnia jeziora 17,7 km2, dł. 7,5 km, gł. do 16,5 m, szer. 2 km. Gospoda, sklepy, poczta. PKS, PKP Krokowa (6 km).

Podobne wpisy