Mierzeja Helska

CHAŁUPY. Wieś rybacka i letniskowa. W 1836 r. w pobliżu wzgórza wydmowego Ortus (13 m n.p.m.) utopiono kobietę o nazwisku Ceynowa, posądzoną o czary. Kwatery prywatne, plaże, pole namiotowe, sklepy. PKS i PKP.

HEL. Miasto (2800 mieszk.), port rybacki i letnisko. Wzmiankowane i prawa miejskie w 1128 r. W czasie zaborów miasto spadło do rzędu wioski. Ponowny rozwój po powrocie do Polski w 1920 r., a szczególny rozkwit po wyzwoleniu w 1945 r. W 1939 r. półwysep bronił się najdłużej, bo do 2 października, a w 1945 r. Arpiia Radziecka wzięła tu do niewoli ok. 100 000 hitlerowców. Zwiedzanie: Muzeum Rybackie, latarnia morska (4 miliony świec, widoczność — 60 km), port rybacki, domki ryglowe z XVII—XVIII w.

ŁĄCKA GÓRA. Najwyższe wzniesienie (42 m n.p.m.) na Mierzei Łebskiej, punkt widokowy. Dojazd łodzią z Łeby lub dojście piesze (ok. 10 km).

ŁEBA. Miasto (3500 mieszk.). Kąpielisko, punkt docelowy wycieczek, port rybacki. Prawa miejskie w 1357 r. W 1558 r. miasto musiało się przenieść na wsch. brzeg rzeki, gdyż było zasypywane przez wydmy. Zwiedzanie: port rybacki, fragment murów zabytkowego kościoła Starej Łeby, resztki wyrzutni V-l, kościół z XVII w., domki z XIX w. oraz w pobliżu — największe w Europie wydmy wędrowne. Ośrodki wczasowe, kwatery prywatne, pola namiotowe, parkingi, CPN, plaże, restauracje, sklepy, poczta, kino. PKS, PKP.

NOWĘCIN. Wieś na płd.-zach. brzegu jez. Sarbsko. Kwatery prywatne, schronisko młodzieżowe. Zwiedzanie: dwór z XVI—XIX w., spichrz z XVIII w., ślady fosy, park. PKS, PKP Łeba (2,5 km).

RĄBEK. Osada nad jez. Łebsko. Ośrodki wczasowe. Tędy prowadzi piesza droga na wydmy i do dawnej wyrzutni V-l. PKS i PKP Łeba (4 km).

ROWY. Wieś rybacka i letnisko u ujścia rz. Łupawy do Morza Bałtyckiego, w pobliżu jez. Gardno; wzmiankowana w 1282 r. Zwiedzanie: kościół z poł. XIX w., domy ryglowe z XVIII—XIX w., port rybacki, stanowiska mikołajka nadmorskiego. Kwatery prywatne, plaża, sklep. PKS.

SARBSK. Wieś w pobliżu (2 km) jez. Sarbsk (dł. 7 km). Kwatery prywatne, sklep. PKS, PKP Łeba (7 km).

SMOŁDZINO. Duża wieś nad rz. Łupawą, wzmiankowana w 1281 r. Obrońcą polskości był tu pastor, autor słownika słowińskiego — Michał Mostnik. Przebywała tu też opiekunka Słowińców — księżna Anna Croy, siostra księcia Bogusława XIV. Mieszkańcy wsi dzielnie walczyli z germanizacją. M. in. w latach 1830—1838 miejscowi chłopi wypędzili pastora Kypkę, odmówili płacenia podatków na szkołę niemiecką, a nawet dokonali kilku podpaleń. Zwiedzanie: kościół z 1632 r., budynki z XVIII—XIX w., żelazne krzyże z XIX w., słowińskie nazwiska na cmentarzu. W pobliżu legendarna góra — Rowokół (Rewekol) (115 m n.p.m.), stanowiąca grodzisko, rez. przyrody i punkt widokowy. Kwatery prywatne, gospoda, poczta, sklepy, kino.PKS. Plaża i kajaki w Gardnie Wlk. (4 km).

ŻARNOWSKA. Wieś na płd.-wsch. brzegu jez. Łebsko. W pobliżu w 1898 r. odkopano łódź starosłowiańską o długości 13,5 m. Ośrodki kolonijne, kwatery prywatne, sklep. PKS, PKP Łeba (4 km).

Podobne wpisy