Dzielnice i osiedla Sopotu

Miasto (45 000 mieszk.) i największe polskie kąpielisko. Nazwa wzmiankowana w 1283 r. Od XVI w. bogaci gdańszczanie zakładają tu swoje rezydencje. W 1734 r. w związku z udzieleniem przez Gdańsk schronienia królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu wojska rosyjskie mszczą się na Sopocie, paląc go doszczętnie. Pierwsze urządzenia kąpielowe (drewnianą rozbieralnię) pobudował Polak — hr. Sierakowski. W latach 1820—1824 Alzatczyk — dr Haffner założył pierwsze kąpielisko (kabiny, dom zdrojowy, zakład kąpielowy). Rozwój kąpieliska następuje po doprowadzeniu linii kolejowej w 1870 r. Prawa miejskie w 1901 r. Spotęgowanie rozwoju nastąpiło po wyzwoleniu w 1945 r., a zwłaszcza po utworzeniu w 1958 r. Przedsiębiorstwa „Kąpielisko Morskie Sopot”.

SOPOT DOLNY. Usytuowany z prawej strony magistrali Gdańsk—Gdynia. Zalicza się do niego tereny plażowe i śródmieście Sopotu. Są tu główne obiekty turystyczne i rekreacyjne: Łazienki Południowe i Północne. Molo (najdłuższe nad Bałtykiem — 512 m), hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe, CPN, zakłady gastronomiczne, placówki handlowe oraz kulturalne i sportowe (teatr, pawilon wystawowy, kina, korty tenisowe), grodzisko z X w. (ul. Budzysza), urządzenia lecznicze (Szpital Reumatologiczny) i obiekty komunikacyjne (PKP, ŻG), parkingi, „Orbis”, PTTK. Dojazd z Gdańska (12 km) lub Gdyni (9) PKP, MPK 21 i 101, ŻG.

SOPOT GÓRNY. Dzielnica willowa u podnóża zalesionych wzgórz, wykorzystywana m. in. na wczasy w kwaterach prywatnych. Znajduje się tu (ul. Moniuszki) powstała w 1909 r., malowniczo usytuowana, jedna z największych w Europie — Opera Leśna, w której odbywa się m. in. Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Okoliczne wzgórza dochodzące do 130—153 m n.p.m. stanowią doskonałe tereny spacerowe, przez które przebiegają szlaki piesze, wykorzystywane też do turystyki narciarskiej. Komunikacja i usługi — jak w Dolnym Sopocie.

SOPOT WYŚCIGI. Osiedle (11 km od Gdańska i 10 km od Gdyni), jedyny nad Bałtykiem tor wyścigów konnych z widokiem na morze. Na wysokości Wyścigów, nad morzem (ul. Polną, 2 km do ul. Bitwy pod Płowcami) ośrodki wczasowe. PKP, MPK 21 i 101.

KAMIENNY POTOK. Osiedle (14 km od Gdańska i 7 km od Gdyni), mające głównie znaczenie turystyczne. Jest tu największy w woj. gdańskim obiekt PTTK — Dom Turysty (ok. 800 miejsc nocl.). Pensjonaty „Kąpieliska Morskiego Sopot”, ośrodki wczasowe, pole namiotowe, atrakcyjna plaża. Restauracje w DT PTTK i „Bungalowie”. PKP, MPK 21 i 101.

ŁYSA GÓRA. Dobry punkt widokowy, teren zjazdowy dla narciarzy (uruchomiono tu i oświetlono wyciąg narciarski). W pobliżu skocznia narciarska.

Podobne wpisy