Dzielnice i osiedla Gdyni

Miasto (166 000 mieszk.) stanowiące port morski, ośrodek przemysłowy (przemysł stoczniowy) i ważny węzeł kolejowy, usytuowane w dolinie, pomiędzy brzegiem morskim a zalesionymi wzgórzami (częściowo i na tych wzgórzach). Wzmiankowane w 1253 r. W 1920 r. Gdynia była wioską i miała zaledwie tysiąc mieszkańców. W 1924 r. rozpoczęto budowę portu. Prawa miejskie otrzymała w 1926 r. w 1939 r. miasto liczyło 125 000 mieszk. Gdynia posiada szereg dzielnic, osiedli i miejsc nadających się do wypoczynku turystycznego. Są to:

KAMIENNA GÓRA. Miejsce spacerowe i doskonały punkt widokowy (52 m n.p.m.), z którego roztacza się panorama portu i miasta oraz Zatoki Gdańskiej (w pogodny dzień widać Mierzeję Helską). Jest to jedna z najpiękniejszych panoram miast portowych w Europie. Parking, do którego dojechać można od ul. Świętojańskiej lub Skweru Kościuszki. MPK 17, 21, 23, 101 oraz ŻG.

MOLO I PLAŻA. Piękną promenadę śródmieścia Gdyni stanowi Skwer Kościuszki oraz molo przy Al. Zjednoczenia. Przy molo przystań statków ŻG oraz Okręt-Muzeum „Burza”. Restauracja, kioski, parking. W pobliżu, przy Bulwarze Szwedzkim, znajduje się plaża morska (ciasna, woda niezbyt czysta), a naprzeciw niej — Muzeum Marynarki Wojennej. Bulwar ten ciągnący się brzegiem morza stanowi również atrakcyjną promenadę. Dojazd do ul. Świętojańskiej MPK 17, 21, 23, 101, 114, ŻG.

OKSYWIE. Osiedle wzmiankowane w 1209 r. Na wysokim brzegu stanowiącym punkt widokowy na port i Zatokę Gdańską — zabytkowy kościół z XV w. (najstarszy w Gdyni), a obok cmentarz, na którym spoczywa Antoni Abraham, wybitny działacz kaszubski (patrz miejscowość Zdrada). Restauracja, sklepy. MPK 24 i 117.

ORŁOWO. Dzielnica willowa. Przepływa tu rz. Kacza wpadająca do Zatoki Gdańskiej. U ujścia jej, na lewym brzegu, znajduje się domek, w którym w 1920 r. mieszkał S. Żeromski. Na północ od kąpieliska — rez. przyrody Kępa Redłowska (m. in. jarzębina szwedzka) oraz wysoki, klifowy brzeg morski. Mała plaża, skwer, restauracja, kioski, ośrodki wczasowe. CPN, MPK 21, 23, 101, 105, PKP, skąd do plaży 2 km.

POLANKA REDŁOWSKA. Teren rekreacyjny u podnóża Kępy Redłowskiej. Basen pływacki, stadion, ośrodek campingowy, tereny spacerowe. Plaża jest tu wąska i kamienista. W pobliżu, idąc na południe w kierunku Orłowa, możemy podziwiać urwisty, wysoki brzeg morski, niszczony przez fale. Uroczyska te podziwiał i opisał w swych przewodnikach B. Chrzanowski. Zachęcony przez niego S. Żeromski przybył nad morze, zamieszkał w pobliskim Orłowie i opisał uroki tego brzegu w Wietrze od morza. Restauracja, kioski. MPK.

WITOMINO. Osiedle usytuowane na wzgórzach, w otoczeniu lasów. Przed wojną rosły tu 2 stare buki (ścięte w czasie okupacji), którym Żeromski nadał imiona książąt pomorskich Sambora i Mszczuja. Obecnie tereny spacerowe w pobliżu rz. Kaczej. Dojazd MPK 103.

Podobne wpisy